TOP
  /  Uncategorized   /  Ваш довідник, щоб отримати допомогу від сусідніх країн

Ваш довідник, щоб отримати допомогу від сусідніх країн

З початку війни понад 2 млн громадян України вже покинули рідні домівки в пошуках безпечного притулку, і ця кількість тільки зростає. Сусідні та більш віддалені європейські країни власними конкретними цільовими діями та програмами спростовують думку про те, що постраждалі від війни нікому не потрібні. Після перетину кордонів дружніх держав українців зазвичай зустрічають дуже тепло — пропонують тимчасове житло, їжу, одяг, базові гігієнічні речі тощо. Однак, з часом у громадян України постає важливе питання — як далі влаштовувати своє життя в новій країні, як починати будувати все з нуля. У цій статті ми зібрали корисні ресурси, які допоможуть українцям, що втекли від війни, знайти житло, роботу та отримати соціальний захист у різних європейських країнах.

Пошук роботи здійснюється через низку різноманітних сайтів і дощок оголошень. Однак, ми радимо розпочати пошук з порталу Appjobs, де розміщуються вакансії для роботи у вихідні та для часткової зайнятості.

Ви можете знайти більше інформації про це в наступних статтях:

Допомога українцям у Польщі

Найперше місце, де постраждалі від війни можуть отримати допомогу в Польщі — рецепційні центри уздовж кордону з Україною. Там українці можуть отримати всю інформацію щодо перебування в Польщі.

Важлива інформація! Громадянам України, постраждалим від нападу Росії, не потрібно жодних додаткових дій, щоби легалізувати своє перебування. Штампу в паспорті, що підтверджує прибуття в Польщу після 24 лютого 2022 року або довідки, що була видана на кордоні, достатньо. З цим «набором» документів ви маєте право легально перебувати в будь-якому місті чи селі на всій території Республіки Польща. З часом в українців буде можливість подати заяву на отримання ПЕСЕЛ номеру, що відкриватиме доступ до низки публічних послуг у Польщі.

Доступ до медичного обслуговування

Усі українці, що прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року, мають такий же доступ до медичних послуг, як і громадяни Польщі, без жодних додаткових оплат. Республіка Польща повністю покриває вартість медичних послуг для біженців з України. Консультації доступні у всіх медичних закладах країни. Безкоштовну медичну допомогу пропонують такі заклади:

На базі Центру Даміана була створена гаряча лінія з україномовною підтримкою +48 225 662 222. Також українцям доступна телемедицина для отримання консультації лікаря телефоном за номером 800 137 200. Безкоштовна гаряча лінія українською мовою також відкрита для українців, що страждають від епілепсії за номером +48 503 924 756.
Якщо ви погано себе почуваєте, хворі чи вам потрібен рецепт для купівлі ліків — ви можете звернутися до найближчої поліклініки або на безкоштовну гарячу лінію для подальшої консультації: 800 190 590. Допомога за цим номером доступна 24/7, у будні, вихідні та святкові дні.


Для екстрених випадків (при невідкладному стані: втрата свідомості, раптовий сильний біль у грудях, порушення роботи серця, кровотеча, травми, що знерухомлюють) телефонуйте на номер Служби швидкої допомоги 999.

Пошук роботи в Польщі для біженців з України

Усі українці, що прибули в Республіку Польщу можуть влаштуватися на легальну роботу. Почати підготовку до пошуку роботи в Польщі можна за допомогою сервісів Зеленої Лінії Уряду праці: отримати інформацію про працевлаштування іноземців, допомогу в написанні резюме та його перекладу, пропозиції щодо працевлаштування та навчання, інформацію про перекваліфікацію. Також інформацію українською мовою про ринок праці можна отримати на Порталі Державної Служби зайнятості.

Пошук роботи здійснюється через низку різноманітних сайтів і дощок оголошень. Однак, ми радимо розпочати пошук з порталу Appjobs, де розміщуються вакансії для роботи у вихідні та для часткової зайнятості. Пошук здійснюється шляхом підбору відкритих вакансій до ваших вмінь. Наразі на сайті на території Польщі доступні сотні вакансій з найбільших міст країни — Краків, Варшава, Гданськ, Вроцлав тощо. Реєструйтеся на сайті та подавайте заявки на вакансії, які вам цікаві.

Пошук житла в Польщі

Після нападу Росії на Україну, та появи перших біженців, що втікають від війни, з’явилася низка онлайн сервісів, що допомагають знайти безкоштовне житло в Польщі. Це такі вебсайти, як:

Також про потребу в житлі можна заявити на державному порталі #PomagamUkrainie. Знайти житло для тривалої оренди за власні кошти можна на порталах з оголошеннями: на сайті аналогу українського ОЛХ — olx.pl з’являються найсвіжіші пропозиції; на сайті gumtree.pl зручний пошук та перегляд; портал otodom.pl має перелік зручних фільтрів, що дозволять обрати житло як за площею, так і за ціною.

Чи можна дітям піти в школу в Польщі?

Діти віком від 7 до 18 років мають право на безкоштовну освіту в державних школах на території Республіки Польща. Щоби дізнатися, як влаштувати дитину в школу напишіть листа на електронну адресу: ukraina-szkola@mein.gov.pl або зателефонуйте за номером: 22 34 74 708.

Допомога українцям від польських банків

Низка польських банків приєдналася до допомоги українцям, що втекли від війни. Банки, що надали можливість безкоштовно переказувати гроші на рахунки українських банків:

Безкоштовно відкрити банківський рахунок або отримати значні пільги на обслуговування можна в банках:

  • Getin Bank
  • Millenium Bank (також є гаряча лінія українською мовою за номером: +48 22 598 40 45, що працює з 8 до 20 години по буднях)
  • PKO Bank Polski

Безкоштовні послуги польських мобільних операторів для біженців з України

Про безкоштовні послуги, хвилини для дзвінків в Україну та на території Польщі, мегабайти мобільного інтернету можна дізнатися на вебсайтах таких мобільних операторів:

Республіка Польща та польські громадяни продовжують надавати всебічну допомогу українським громадянам. Радимо також доєднуватися до місцевих груп (за назвою міста, де ви знайшли прихисток) у соціальних мережах і до каналів у месенджерах. Актуальну інформацію про допомогу в Польщі можна отримувати через Telegram канали:

Часто там публікуються оголошення й щодо державних/місцевих ініціатив, а також пропозиції допомоги від приватних осіб.

Де шукати допомогу в Молдові

До допомоги українцям, що втекли від війни, приєдналася й Молдова. Держава створила урядовий портал DOPOMOGA.GOV.MD, який покриває всі важливі питання, щоби допомогти українцям, що шукають мирного притулку.


Насамперед вам варто пам’ятати, що ви можете просити притулок у будь-якому пункті перетину кордону Молдови, у відділеннях поліції чи офісі Бюро Міграції та Притулку. Навіть якщо у вас немає закордонного паспорта — не хвилюйтеся, у притулку вам не відмовлять.

Де знайти житло в Молдові

Для біженців з України доступне державне та муніципальне тимчасове розміщення. Для цього потрібно вийти на зв’язок з Інформаційним Центром Бюро міграції та притулку за номером: 0 8000 15 27. Також тимчасове житло можна знайти в групах взаємодопомоги в соціальних мережах:

Також житло для біженців пропонують на відомій дошці оголошень Молдови 999.md у розділі Житло для біженців та на сайті оголошень makler.md у розділі Допомога біженцям. Також у цих розділах можна знайти пропозиції роботи для українців, що втекли від війни, допомогу речима, іграшками, продуктами. Окрім цього, сайт 999.md створив єдиний інформаційний центр де зібрав актуальну інформацію про допомогу та ініціативи, які започатковують небайдужі громадяни Молдови, які хочуть допомогти українцям у біді.

Де знайти роботу в Республіці Молдова біженцям

Громадяни України будуть мати право працювати на території Республіки Молдова без отримання права на тимчасове перебування в цілях трудової діяльності тільки на базі індивідуального трудового договору на визначений термін або як особа, що подає клопотання про надання притулку. Міжнародний Центр Тренінгів та Професійного Розвитку оголосив про всебічну допомогу для українських біженців у сфері працевлаштування та перекваліфікації.

Низки компаній уже опублікували свої вакансії, доступні для українців:

Медична допомога біженцям у Молдові

За словами прем’єр-міністерки Наталії Гаврилиці, українці будуть отримувати медичну допомогу від COVID-19 та термінову медично-хірургічну допомогу безкоштовно. Низка медичних центрів на території Молдови оголосила про безкоштовну допомогу для біженців з України. Серед них:

Повний список центрів, що готові консультувати та лікувати за посиланням Медична допомога.
Також, за ініціативою лікарів, був створений відкритий Google Документ із переліком спеціалістів, що готові надати безкоштовні консультації в різних сферах медицини: Список лікарів, що можуть допомогти.

Мобільний зв’язок для біженців з України в Молдові

Можливість спілкуватися з рідними наразі така ж базова потреба, як і всі інші. Мобільні оператори Молдови пропонують низку ініціатив, що полегшать біженцям з України прибуття та перші дні перебування в країні.

Молдова швидко відгукнулася на гостру потребу в допомозі. Низка програм, міграційних послаблень і громадянських ініціатив значно полегшує перші дні перебування, пошук безпечного притулку та можливості для повноцінного життя для українських громадян, яким довелося втікати від війни.

Куди звернутися по допомогу в Угорщині

Усі українці, що прибувають до Угорщини після 24 лютого мають право на тимчасовий захист в Угорщині. Українці, що мають закордонний паспорт можуть залишатися на території Угорщини впродовж 90 днів за умовами безвізового режиму. Якщо ж в особи не має закордонного паспорта або вона хоче отримати пільги, що надає статус особи, що шукає притулку (відрізняється від статусу біженця), потрібно подати прохання на отримання захисту в Угорщині. Подробиці про статус і як його отримати можна знайти в документі.

Як знайти житло в Угорщині

Якщо вам потрібне тимчасове житло в Угорщині, ви можете звернутися до волонтерських сайтів і ініціатив:

Для пошуку житла на тривалий термін скористайтеся вебсайтами дощок оголошень:

Для пошуку на цих сайтах вам знадобиться допомога Google-перекладача у веббраузері.

Робота для біженців з України в Угорщині

Статус особи, що потребує захисту, дає можливість працювати за тими ж правилами, що і громадяни Угорщини. Для громадян, що знаходяться в Угорщині на умовах безвізу потрібно буде отримати дозвіл на роботу, що готується з допомогою вашого працедавця. Деякі компанії готові надавати житло своїм робітникам. Пошук роботи можна здійснити на таких сайтах:

Пошук роботи здійснюється через низку різноманітних сайтів і дощок оголошень. Однак, ми радимо розпочати пошук з порталу Appjobs, де розміщуються вакансії для роботи у вихідні та для часткової зайнятості.

Щоб отримати консультації щодо працевлаштування в Угорщині, допомогу з підготовкою резюме, поради з пошуку роботи тощо, звертайтеся до Асоціації Менедек та Угорської Асоціації Next Step.

Медична допомога в Угорщині

Якщо вам потрібна екстрена невідкладна допомога, звертайтеся за номером 112. Якщо ви почуваєте себе погано, але це не екстрений випадок — зі своїм закордонним паспортом або іншим документом особи ви можете отримати медичну допомогу в більшості лікарень та поліклінік. Усі витрати будуть покриті Угорською Касою Медичного Страхування.
Щоб отримати медичну допомогу для дітей зверніться за консультацією в лікарню Хайма Пала або на гарячу лінію за номером +36–80–200–223 (допомога доступна також українською).

Для допомоги з гінекологічними проблемами або щодо ведення вагітності та пологів зверніться за безкоштовною допомогою до центру Duna Medical Center за адресою 1095 Будапешт, Lechner Ödön fasor 5, або за номером телефону: +36 70 698 06 96 (допомога українською мовою).

Більш детальну інформацію щодо допомоги в Угорщині, що доступна біженцям з України, можна знайти на сайті: Ukrainehelp.hu. Уся інформація перевірена та поділена на категорії. Також на сторінці надано перелік організацій, що допомагають українцям знайти безпечний прихисток.

Яку допомогу можна отримати в Румунії

Усі громадяни України, які тікають від війни, можуть прибути до Румунії через будь-який пункт пропуску. Якщо ви в’їжджаєте в країну з вашим закордонним паспортом, ви маєте право перебувати до 90 днів за умовами безвізового режиму. Просити про притулок (терміном на 1 рік із правом продовження) мають право як українці з закордонним паспортом (негайно після прибуття, або в будь-який інший момент перебування в країні за умовами безвізу), так і взагалі без документів (після перетину кордону з Румунією). Більш детальну інформацію про перебування в Румунії можна переглянути на сайті Dopomoha.ro.

Де в Румунії знайти житло для біженців

У Румунії відкрили 6 центрів для розміщення біженців у містах Тіміш, Марамуреш, Сучав, Джурдж, Тульч та Бухарест. У таких центрах прибулі можуть отримати дах над головою, інформаційну підтримку, першу медичну допомогу, харчування.


Однак обов’язку залишатися в таких центрах немає. Якщо ви знайдете житло самостійно або прямуєте до друзів чи родичів — можете вільно вирушати до них. Пропозиції безкоштовного житла можна зайти на сайтах, створених спеціально для допомоги українцям:

Якщо ж ви в пошуках житла для тривалої оренди, скористайтеся популярними в Румунії сайтами дощок оголошень:

Пошук роботи в Румунії для українців

Пошук роботи здійснюється через низку різноманітних сайтів і дощок оголошень. Однак, ми радимо розпочати пошук з порталу Appjobs, де розміщуються вакансії для роботи у вихідні та для часткової зайнятості.

Для працевлаштування українцям у Румунії не потрібно отримувати спеціальний дозвіл чи візу. Почати пошук вакансій можна з груп допомоги у Facebook:

А також у Телеграм спільнотах:

Також, список вакансій для біженців з України можна знайти на сайтах:

Українці, що вже перетнули кордон із Румунією могли помітити, наскільки тепло громадяни цієї країни приймають своїх сусідів, що тікають від біди. На кордоні біженцям дають мобільні картки операторів Orange, Vodafone з передплаченими тарифними пакетами для безкоштовних дзвінків в Україну та мобільним інтернетом. Також українські діти можуть навчатися в школах Румунії безкоштовно.

Допомога українцям у Словаччині

Як і в інших сусідніх з Україною європейських державах, у Словенії без перешкод приймають українців, що тікають від війни. Ознайомитися з загальною інформацією про легальність, умови перебування та отримати всі контакти можна на державному сайті ua.gov.sk.


Після перетину кордону кожен українець може отримати гуманітарну допомогу, притулок, харчування, забезпечення базових гігієнічних потреб і медичні послуги. Також, біженцям з України є безперешкодним доступ до ринку праці Словацької Республіки.

Житло для біженців з України в Словаччині

Відразу після перетину кордону українцям можуть допомогти з житлом представники урядових та громадських організацій. Для отримання безкоштовного тимчасового прихистку можна також заповнити форму з контактними даними та описати вашу потребу в житлі: Заявка на розміщення в Словаччині. Також запит як на допомогу з проживанням, так і на транспорт можна залишити на сайті: ktopomozeukrajine.sk.

Самостійно житло на довготривалу оренду можна шукати на сайтах:

Робота в Словацькій Республіці для українських біженців

Пошук роботи здійснюється через низку різноманітних сайтів і дощок оголошень. Однак, ми радимо розпочати пошук з порталу Appjobs, де розміщуються вакансії для роботи у вихідні та для часткової зайнятості.

Після того, як громадяни України отримують тимчасовий притулок у Словаччині, вони можуть приступати до роботи й від них не вимагається спеціальний дозвіл на роботу. Допомогу з пошуком надають громадські організації, що зустрічатимуть вас на кордоні (треба тільки запитати та виявити ініціативу). Також вакансії українською мовою можна знайти за посиланням Онлайн ринок праці. Ще роботу можна знайти на сайтах:

Інша допомога в Словаччині

Важливо також згадати, що якщо ви прибули з дітьми, то в Словацькій Республіці вони мають право безкоштовно відвідувати школу за місцем вашого перебування. Також важливо знати, що деякі місцеві банки надають пільги для переказу коштів в Україну, для зняття готівки без комісії та відкриття рахунків. З усіх питань можна звертатися на гарячу лінію для українців: +421 918 366 968 або на електронну пошту: ukrajina@hrl.sk. Також про допомогу доступну для українців можна дізнатися на сайті ukraineslovakia.sk.

Post a Comment

en_USEnglish